Podívejte se do Google Ads, které produkty mají skvělý výkon a které špatný výkon. Upravte propagaci produktů na úrovni produktů, podpořte výkonné produkty a tlumte propadáky.
Najděte produkty s:
- výbornou návratností,
- střed (návratností odpovídající cílům),
- špatnou návratností.
Jak přistupovat k produktům v těchto skupinách?
- Výborná návratnost – Podpořte jejich propagaci. Možná kampaně ještě úplně potenciál takových produktů. Viditelnost podpoříte zařazením do skupiny s méně přísným cílem ve struktuře P.Max kampaní – vyšší podpora těchto produktů.
- Střed – produkty fungují správně.
- Špatná návratnost – Produkty přeřaďte do kampaně s (lehce) přísnějším ROAS cílem než cíl účtu. Pokud chcete produkty omezovat více než mírně, doporučuji udělat podrobnější členění: špatná návratnost, velmi špatná návratnost, bez prodejů. +Projděte si v rámci firmy tyto produkty a zjistěte zda nemají nějaký problém (chybějící informace, špatné foto, okrajové velikosti apod.).
Propagace s produkty podle jejich výkonu se vyplatí zohlednit jako faktor ve struktuře kampaní.
Příklad:
Příklad e-shopu jehož cílem je dosažení maximalizace tržeb s PNO 20%, což je ROAS 5.
Produkty, které mají excelentní výkon při opakovaných prodejích řadím mezi výborné (produkty 1 a 5).
Produkty, které nemají žádný prodej nebo velmi nízké ROAS při opakovaných prodejích řadím do skupiny špatný výkon (produkty 3,7,8; pro zjednodušení – ve skutečném případě bych zohlednil u 3 a 8 ještě cenu produktu).
Zbývající produkty řadím do středního výkonu. Do této skupiny řadím také produkt 4, jehož ROAS je mírně lepší, ale ještě nemá dostatečný počet prodejů a produkt 10 u něhož je možné, že s dalšími konverzemi se ROAS zlepší (zatím není dostatek dat).
Jak produkty najít?
Jde to udělat manuálně v Google Ads (sekce produkty nebo přehled) nebo automaticky skriptem (užitečný může být Flowboost Labelizer).
Co dalšího vyhodnocovat?
Měřím jak se vyvíjí náklady na reklamu, zobrazení a tržby na jeden produkt v takové skupině a jak se vyvíjí počet produktů v této skupině. Samozřejmě se dívám také na celkový vývoj tržeb z PLA reklam.
PS Produkty, které nemají žádná data (zobrazení či kliknutí) nezařazuju do této strategie, ale řeším je jako zombie produkty.
Věnuje se online marketingu od roku 2009.
Má zkušenosti od správy jednotlivých kanálů až po řízení celého onlinu.
5 let řídil online marketing společnosti BAŤA.
Řídí výkonnostní online marketing Sportega v 10 zemích.
Pracuje jako konzultant online marketingu.
Autor e-booku Základy online marketingu.
Sledujte LinkedIn a osobní web.